STAKLENI PLAFON

0
95

Popularna politika u Srbiji raskošno koristi modernu terminologiju kako bi se približila odeđenoj ciljnoj grupi. Tako se često koristi i metafora efekat staklenog plafona”, kojom se označava prepreka na koju žene nailaze vrlo često na svom radnom mestu.

Autor: Nataša Dimitrijević 

Ovde se pre svega misli na otežan pristup na poslovima  koji su na samom vrhu menadžerskih poziciji. S tim u vezi,  brojna istraživanja pokazuju da ne samo u našoj zemlji, već i širom sveta, broj žena na pozicijama šefova i izvršnih direktora je manji u odnosu na muškarce.

Kako magazin Biznis insajder (Business insider) ističe, podaci američkog Biroa za statistiku rada (Bureau of Labor Statistics), pokazuju da je 2021. godine, svega 29,1% žena  zaposleno na rukovodećim radnim mestima. To je svakako poražavajući podatak, s obzirom da je procenat radno sposobnih žena sa fakultetskom diplomom veći u odnosu na muškarce. Ipak, žene i dalje zarađuju manje novca od muškaraca na istim pozicijama. Iako se performanse koje zaposleni ostvaruju na istim pozicijama mogu razlikovati zavisno od radnog angažovanja, ipak treba imati u vidu da žene nikako nisu manje sposobne od muškaraca, kako to statističko stanje demantuje.

Može se reći da brojni sociološki, kulturološki i ekonomski faktori doprinose ovakvoj pojavi. Naime, žene  se najčešće opredeljuju za porodicu i čuvanje dece kao i čuvanje svojih roditelja, koji dodatno zahtevaju brigu i pažnju, pa se samim tim smatra da žene nisu dovoljno angažovane i posvećene poslu. Kako navodi Terina Alen (Terina Allen), autorka kolumne u američkom poslovnom magazinu Forbs (Forbes magazine), žene često i ne traže više od svojih poslodavaca imajući u vidu žensku empatičnu prirodu, podcenjuju svoj talenat i veštine, sklanjaju se od konfliktnih situacija na radnom mestu, imaju potrebu za fleksibilnijem radnom vremenu od muškaraca zbog porodičnih obaveza i manje su sklone riziku.

Da Vas podsetimo:  SAVO MANOJLOVIĆ: ČAK I KADA DOBIJE ZAJEDNICU SRPSKIH OPŠTINA, VUČIĆ ĆE JE DOBITI BEZ SRBA U NJOJ

I pored toga što se u poslednje vreme dosta promoviše ravnopravnost prilikom korišćenja ‘’pojmova koji označavaju nazive položaja, profesija, zanimanja, zvanja, titula, radnih mesta žena’’, čini se da žene i dalje nisu svesne svoje uloge i mogućnosti u kreiranju nove polsovne kulture u 21. veku. Naime, promenoa ovih pojmova, o kojima se dosta polemiše, neće mnogo koristiti ukoliko se žene same ne izbore za mesto keje im pripada u poslovnom svetu. Jer mnoge od njih neće hteti menadžerske pozicije zbog odgovornosti te će radije ići linijom manjeg otpora i ovu ulogu prepuštati muškarcima. S druge strane, žene ćute i time kao da prihvataju ulogu koja im je dodeljena u svetu ‘’poslovnih odela’’.

I dok je rodna ravnopravnost često mrtvo slovo na papiru, ostaje nam da se izborimo same za ono što nam pripada i to jedinim legitimnim oružjem koje imamo. Znanjem. Jer, život je težak, bez obzira na pol, rasu, jezik, kulturu i materijalni status. Iskoračimo iz senke, hrabro i istrajno, i pokažimo svetu da nam više ne odgovara mesto koje nam je dato. Poslednji red odakle se ništa ne vidi. Da i žena, u ovom svetu, ima svoju VIP kartu.

Dr Nataša Dimitrijević

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime