Zapadni centri žele da, preko opozicije u Republici Srpskoj, izazovu velike nerede pre izbora, kako bi sprečili odluku koju pripremamo o vojnoj neutralnosti RS, izjavio je za „Sputnjik“ Milorad Dodik, predsednik RS.
Sa Dodikom smo o vrućim političkim temama koje opasno potresaju RS razgovarali danas u Beogradu, neposredno pre početka manifestacije „Dani Srpske u Srbiji 2017“.
Kada ste rekli da se sprema „makedonski scenario“ za Republiku Srpsku — na šta ste tačno mislili?
— Mislio sam na one nerede koji su se napravili u Parlamentu. Najpre smo imali pokušaj na centralnom trgu u Banjaluci da se organizuje jedna grupa ljudi, koja će danima pokušavati da skrene pažnju javnosti i da vrši pritisak na vlast i na institucije. Sve se to dešava godinu dana neposredno pre izbora. Tako je bilo i u Makedoniji. Scenario je da se destabilizuje RS i da se nametne potreba da se dogovara o nekim posebnim, ne znam ni ja kakvim uslovima za same izbore.
Ko konkretno ima nameru da izazove politički haos? Ko vuče konce po opoziciji?
— Republika Srpska, i to svi znaju, nije željena od mnogih faktora, pa i nekih jakih u svetu. Deo zapadne međunarodne zajednice nikada nije odustao da joj oduzmu snagu i identitet, karakter i status. Radili su to kroz različite načine. Ranije kroz nametanje nekih rešenja dok su bili moćni i jaki, kasnije kroz visoke predstavnike koji su bezočno, kršeći međunarodno pravo, oduzimali Republici Srpskoj nadležnost i prenosili u Sarajevo. A sada putem Ustavnog suda, kojem je navodno, dato pravo da može da radi šta hoće — njihove odluke su svete indijske krave koje ne smete ni da pogledate ni da vidite i morate samo i isključivo da ih poštujete. Ako to ne uradite — onda ste krivično odgovorni kao nigde u svetu.
Verujete li, dakle, da Amerika ne menja odnos prema BiH?
— Naše je uverenje da je sa Trampom promenjen odnos. I da postoji njegovo zalaganje da se njihova administracija neće mešati u unutrašnje stvari drugih zemalja. Mi verujemo da je to istina. Naravno, razumemo da postoji stari deo administracije koji tamo još pokušava da zadrži svoj način delovanja na ovim prostorima. Kad tu dodate Soroša i nevladin sektor koji je ta ista administracija pravila širom sveta, onda vidite koliko je bio ozbiljan pristup urušavanju RS. Samo jedna odlučna borba i odlučan pristup odbrani, pravnoj poziciji i ustavnoj poziciji Republike mogao je da odbrani njene nadležnosti. Sada postoji jedna druga, nova dimenzija. Oni su projektovali opoziciju iz RS da uđe u vlast na nivou BiH. I sa pozicije tih instrumenata, uz tapšanje stranaca, oni dođu u Republiku Srpsku i otvaraju probleme tamo gde ne postoje. RS je najstabilniji deo u BiH i ona jedina može stabilno da funkcioniše. Samostalno ne mogu ni Federacija ni Bosna i Hercegovina da funkcionišu. Samo može Republika Srpska. E sada treba dovesti i to u pitanje.
Šta je krajnji cilj?
— Mi smo na pragu donošenja ozbiljne odluke o vojnoj neutralnosti, i verujem da je neko indukovao opoziciju da to spreči tako što bi napravio nered. Onda bi rekli, „kako neko ko ima takve probleme može da odlučuje o vojnoj neutralnosti?“. Druga važna tema jeste Deklaracija koju treba da donesemo sa Republikom Srbijom, o statusu Srba u regionu i njihovim pravima. Dakle, očigledno je da je neko ko je primetio nestrpljenje te opozicije, rekao — e, sad je trenutak. E, ja im kažem da nije trenutak!
Kako ćete rešiti blokadu u parlamentu?
— Ono što je vest iz Banjaluke jeste da nije blokirana Narodna skupština. Blokiran je jedan sto u Narodnoj skupštini, a ona je radila i u svom zasedanju donela 8 zakona i 16 tačaka i završila bez ikakvog problema. Sve legitimno i legalno.
Koliko može da traje ta blokada parlamenta od strane opozicije i kako ćete odgovoriti?
— Treba reći da smo već odgovorili činjenicom da smo na jedan blag način ušli u drugu salu i održali sednicu Narodne skupštine. I vi ste verovatno čitali u prošlosti da je navodno u RS ona diktatura koju sprovodim ja ili moja partija. Ja sam završio političke nauke pa znam, diktatura je uvek kada pojedinac ili jedna manjina u društvu nametne svoja prava i pokušava da ih održi nasiljem. E baš se to dešava u RS. Dakle, mi imamo većinu sa 53 poslanika. Sad mi treba da abdiciramo, da se udaljimo, da prihvatimo ono što misli manjina. Oni ne mogu ništa da urade, mogu samo da budu frustrirani. Dakle, oni nisu blokirali parlament, oni su zauzeli jedan sto u toj u skupštinskoj zgradi, koja, naravno, ima više sala. Mi smo se samo premestili u drugu salu i održali sednicu. Oni su toliko sposobni, da nisu ni znali da je 53 njihovih kolega prešlo u drugu salu i održalo sednicu. Nisu ni znali da se to dešava. Verujte, ja kao predsednik nemam ni promil nekog straha od toga, od njihove moći. Problem bi bio možda da NATO bombarduje Republiku Srpsku, a oni, oni nemaju nikakve snage, oni su karikature. Oni nemaju narod iza sebe, nemaju nikoga, nikoga nisu doveli pred Skupštinu, imaju nekoliko novinara koji su plaćeni sa njihove strane i oni svaki dan pokušavaju da se slikaju i da nešto, navodno, kažu. U čemu je drama da se izveštaj koji traže razmatra za 15 dana. Sad ne znaju šta će, pa kad ministar kaže da policija brani instituciju, onda oni kažu: „Tražimo smenu ministra policije“. Sada će tražiti smenu, verovatno, predsednika Vlade, direktora televizije, pa će tražiti smenu i mene… Njima ništa ne valja. A oni da su valjali, glasao bi narod za njih.
Kakva će biti odluka o vojnoj neutralnosti Srpske?
— Sad smo uzeli odluku Srbije o vojnoj neutralnosti, pa ćemo je prepisati. Umesto Republike Srbije, pisaće Republika Srpska i biće identično. Tako ćemo odluku mi usvojiti i na taj način potpuno deliti političke stavove o vojnim integracijama sa Republikom Srbijom. A, što se tiče ove deklaracije o stanju Srba, to će svakako doći do novembra. Nije uopšte upitno da će biti na razmatranju Skupštine, a opozicija nek objašnjava narodu zašto nisu deo toga.
Očekujete li da će NATO nastaviti sa preuzimanjem vojne imovine u RS, što ima za krajnji cilj da uvuče celu BiH u zapadnu vojnu alijansu?
— Oni su shvatili da postoji otpor Srba u Republici Srpskoj prema NATO integraciji. Srbi su dočekali trenutak da kažu: Zašto ćemo mi tamo ako su nas bombardovali? Zašto da trpimo onoga koji je bacao osiromašeni uranijum, te sada imamo odeljenje u Kliničkom centru, gde su deca sa prostora gde je bačen osiromašeni uranijum. Njima nije bio cilj vojni, njima je bio cilj — narod. Da jedan narod dovedu u poziciju očaja, kroz bacanje osiromašenog uranijuma i da mi sada imamo dramatično povećanje malignih oboljenja i kod mladih ljudi sa tih prostora, to je neoprostivo. Drugi element jeste Srbija. Srbija je neutralna. Nećemo da mi budemo u situaciji kako kada je Austrougarska mobilisala Srbe sa prostora Hrvatske i Bosne i Hercegovine i uputila da ratuju protiv Srbije. E, to nećete doživeti! Niko nas ne može naterati na tako nešto i i zato ćemo ostati sa Srbijom. Treći razlog što nećemo u NATO — ne možete očekivati da Turska, koja se nesumnjivo navijački odnosi prema Bošnjacima u Bosni bude promoter NATO integracije Bosne i Hercegovine. Ja sam razumeo da NATO kaže: Članstvo je vaša dobrovoljna odluka. Naša dobrovoljna odluka je ta vojna neutralnost. Oni poštuju odluku države, a onda svojim pipcima čine sve da primoraju, privredu i odvedu neku zemlju u NATO integraciju. Tako je ovo smišljeno oko vojne imovine.
sputniknews.com