EU prepoznaje licemerje vlasti u Srbiji

1
81

Mada zvaničnici, predvođeni predsednikom Srbije, često upotrebljavaju sintagmu da je članstvo u Uniji strateški cilj naše zemlje, njihov narativ, kao i ono što se plasira u većini medija, obeležen je oštrinom prema EU, tako da se mnoge činjenice koje se odnose na projekte i pomoć Brisela ili u potpunosti prećutkuju, ili se o njima govori nedovoljno, tako da naši građani nisu svesni šta evropske integracije u praksi znači. Demostat je u svojim dosadašnjim analizama između ostalog došao do zaključka da anti-EU sentiment dominira ne samo u prorežimskim tabloidima, već i na Javnom servisu

Foto: Omar Havana/AP/BETA

Deklaracija usvojena na najnovijem samitu EU-Zapadni Balkan jasno je pokazala da je Brisel i tekako svestan licermerja vlasti u Srbiji, koja neretko prikriva podatke o obimu ekonomske pomoći i investicija Evropske unije u našoj državi. Kako se ističe u tom dokumentu: „EU je i dalje najbliži partner regiona, njegov glavni investitor, trgovinski partner i vodeći donator. Partneri bi trebalo da učine što vidljivijim izvanredan volumen i raspon te podrške i da je prikažu u svojim javnim debatama i komunikaciji, kako bi građani mogli da cene konkretne prednosti partnerstva sa EU. Partneri bi takođe trebalo da jasno komuniciraju o svojoj opredeljenosti za vrednosti EU i nužne reforme“.

Mada zvaničnici, predvođeni predsednikom Srbije, često upotrebljavaju sintagmu da je članstvo u Uniji strateški cilj naše zemlje, njihov narativ, kao i ono što se plasira u većini medija, obeležen je oštrinom prema EU, tako da se mnoge činjenice koje se odnose na projekte i pomoć Brisela ili u potpunosti prećutkuju, ili se o njima govori nedovoljno, tako da naši građani nisu svesni šta evropske integracije u praksi znači. Demostat je u svojim dosadašnjim analizama između ostalog došao do zaključka da anti-EU sentiment dominira ne samo u prorežimskim tabloidima, već i na Javnom servisu.

Da Vas podsetimo:  SRPSKA ISTORIJA: Komunisti krili zločine i pravili jaz između Srba i Rusa!

Podsetimo, Aleksandar Vučić u izjavama pominje „antispski odnos Evropske unije“, a jednom prilikom je kazao i kako su nam iz EU „poručili da treba da budemo ponizniji“. S druge strane, u više prilika je istakao da očekuje finansijsku podršku EU Srbiji, uključujući najavljene investicije. Kako je naveo tokom nedavne posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Beogradu:“Plan rasta koji je iznela (Fon Der Lajen) od suštinskog je značaja za Srbiju“.

Iako se u navedenom segmentu Deklaracije o potrebi da se pomoć i podrška EU Zapadnom Balkanu učini vidljivijom Srbija ekplicitno ne pominje, Demostat je poređenjem javnog diskursa ostalih zemalja regiona koje teže članstvu u Uniji zaključio da naša zemlja ima najizraženiju tendenciju da nedovoljno javnosti predočava značaj finansijskih sredstava koja stižu iz Brisela. Takva situacija je paradoksalna, ako se uzme u obzir podatak da je EU najveći trgovinski partner Srbije, da većina investicija stiže upravo iz država članica Unije, te da većina pripadnika srpske dijaspore živi upravo na Zapadu – u zemljama EU i Americi.

Stepen podrške građana Srbije za članstvo u EU bio bi, nesumnjivo, znatno veći ukoliko bi vlasti, od najvišeg republičkog nivoa do onih u lokalnim sredinama, češće i konkretnije govorile o projektima koji ne bi mogli da budu sprovođeni bez sredstava koje izdvaja Evropska unija. Ilustracije radi, EU je donirala 600 miliona evra za rekonstrukciju pruge Beograd-Niš, o čemu je Demostat prvi pisao (https://demostat.rs/sr/vesti/ekskluziva/eu-donira-600-miliona-evra-za-rekonstrukciju-pruge-bg-nis-potpisivanje-sporazuma-krajem-februara/1691).

Takođe, prema zvaničnim podacima najmanje 1.300 poljoprivrednika u Sriji iskoristilo je mogućnost da unapredi svoje domaćinstvo kroz IPARD – instrument Evropske unije za pretpristupnu pomoć ruralnom razvoju, i u te svrhe Brisel je dosad izdvojio 288 miliona evra.

Na veoma dugačkoj listi projekata nalazi se i sporazum „Horizont Evropa“, na osvnovu kojeg je Srbiji omogućeno da pristupi budžetu EU za istraživanje. Kako se navodi:“Srpske naučnoistraživačke organizacije biće u ravnopravnom položaju sa organizacijama iz zemalja koje su punopravne članice Unije“.

Da Vas podsetimo:  1. septembar 1945: Dan kada je podeljena Srbija

Ono o čemu se nedovoljno govori jeste i podatak da je EU do sada uložila više od 580 miliona evra u zaštitu životne sredine u Srbiji, pri čemu je Srbija uložila oko 310 miliona evra, što je, dakle, ukupno 890 miliona evra, a više podrške je dostupno kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan. U tom kontekstu, EU navodi: „Najvažniji rezultati podrške Evropske unije Srbiji su izgradnja mreže stanica za merenje kvaliteta vazduha, izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Subotici, Šapcu, Leskovcu, Kuli, Vrbasu, Raški, Nišu, Kraljevu, Brusu i Blacu. Oni uključuju i obnovu vodovoda u Požarevcu, Inđiji i Petrovcu na Mlavi. Takođe, u Velikom Gradištu je iz temelja izgrađen vodovod. Evropska unija je finansirala sistem za odlaganje pepela i instalacije sistema za filtriranje u Termoelektrani Nikola Tesla (TENT). Takođe, u TENT-u A i TENT-u B i Termoelektrani Kolubara A postavljena je oprema za praćenje emisije štetnih materija. Regionalne deponije izgrađene su u Pirotu, Užicu, Sremskoj Mitrovici, Šapcu i Subotici. Razvijen je i sistem upravljanja medicinskim otpadom. Prva regionalna sanitarna deponija u Dubokom, otvorena zahvaljujući pomoći Evropske unije, sada opslužuje devet opština zapadne Srbije i na nju se doprema 80.000 tona otpada godišnje. Evropska unija je sa 10 miliona evra finansirala i sistem odbrane od poplava u Šapcu. U Subotici je EU sa 20,3 miliona evra finansirala izgradnju modernog Regionalnog centra za upravljanje otpadom“.

autor:Marija Stojanović

1 KOMENTAR

  1. Veoma je teško izmjeriti ili izvagati tko je veći licemjer, EUROPSKA UNIJA PREMA SRBIJI , ili ZVANIČNA VLAST SRBIJE, PREMA VLASTITOM NARODU I PREMA EUROPSKOJ UNIJI .To dvoje su kao „slika i prilika, krpa i zakrpa ……..“ ! Koliku korist ima E U od Srbije, a Srbija od EU ?? Treba detaljno analizirati pojam INVESTICIJE E U u SRBIJI. Odličan je primjer investicija FIAT u Kragujevcu. Šta je sve ulozila Srbija u tu “ investiciju “ , a šta FIAT. Koliko kapitala ili novca je ostalo u Srbiji, a koliko je izvučeno van….iz nje ?? Takve investicije se sasvim sigurno isplate, jednoj strani , ali kojoj i koliko ?? Drugoj strani se sasvim sigurno NE isplati ! Koja strana je SRBIJA ??? Da li je stvarno prioritet SRBIJE da se autoputem poveze sa ALBANIJOM ??? Nema prioritetnijeg pravca ??? Šta konkretno znače donirana sretstva ( poklonjena ) ?? Da li su stvarno poklonjena ?? I da podvučemo na kraju crtu i razjasnimo sve. Koliko novca se „izlije iz Srbije u E U , a koliko iz EU udje novca u Srbiju “ !! To što je E U najveći ekonomski partner, ne znači i da je to najbolji izbor . Da li je to najpogubniji i najgori partner? Da li je čudno to što najveći broj onih koji rade u inostranstvu rade u zemljame E U ?
    Mi nismo u E U , ali smo oduvjek bili i ostali u EUROPI….na EUROPSKOM KONTINENTU i od tuda nas ne mogu izbaciti , niti nas tu trebaju ili moraju “ primiti “ ……..govorim o geografskoj činjenici !!! I da završim sa najvaznijem . Pitajmo gradjane drzave Srbije , na referendumu, a ne vladajuće , kako dozivljavaju E U i da li se zele udruziti sa onima …..koji su nas bombardovali …otimaju nam teritoriju, tretira nas kao maloumne , drugorazredne ….

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime